21 Aralık 2011 Çarşamba

TÜRKİYE'NİN BİR İKİZİ VAR ? TÜRKİYE'YE EN ÇOK BENZEYEN ÜLKE !

TÜRKİYE'YE EN ÇOK BENZEYEN ÜLKE NERESİ ?
OKUYUNCA ŞAŞIRACAKSINIZ ! ! !


Türkiye'ye en çok benzeyen ülke neresi ? İl olarak akla Türk Cumhuriyetlerinden biri gelebilir. Dillerimiz bile birbirine yeterince benzemiyorken, bu şıkkı eleyebiliriz. Şunun şurasında 20 yıllık kısmi bağımsızlık deneyimleriyle Türkiye'nin yanına bile yaklaşamazlar. Akla Yunanistan veya Bulgaristan da gelebilir. Tam anlamıyla bir benzerlik için aynı klasmanda olmak gerekir. Bu ihtimali de eleyebiliriz. Türkiye'ye benzemeye çalışan ülkeler var mesela. Pakistan gibi. Ama yolun çok başında yazık ki. Almaları gereken uzun mesafeler var. Onları da bir kenara bırakalım. Arap yarımadasına bakmaya gerek yok. Ordan da din kardeşliği dışında bir benzerlik çıkmaz. Avrupa desen, benzemek isterken, benzeteceğiz onları neredeyse. Daha geniş düşünelim. Okyanusları aşalım. Okyanus ötesi demekle akla her defasında ABD'yi getirmeyelim.OKUYUNCA ŞAŞIRACAKSINIZ
Yukarıdaki fotoğraf uluslararası bir havalimanının girişinde çekildi. Koca bir ülkenin başkentini dünyaya bağlayan önemli bir havalimanı. Bu havalimanından Türkiye'ye direkt uçuş yok. Ama bir özelliğiyle ülkemizdeki bilinen bir havalimanıyla gönülden bağlantılı. Burası ülkenin ilk Hava Kuvvetleri komutanın adını taşıyor. Ne tesadüftür ki ülkemizin ilk kadın savaş pilotunun adını taşıyan Sabiha Gökçen havalimanı gibi adının değiştirilmesi isteniyor. Santiago de Compostela Havalimanının adının Poblo Neruda olarak değiştirilmesi için kampanyalar var. Türkiye'ye en çok benzeyen ülkenin neresi olduğunu bu kısa bilgilerle anlayanlar olmuştur sanırım. Ancak benzerlik bununla sınırlı değil elbette. Her iki ülke de gelişmekte olan ülkeler klasmanında gösteriliyor. İki ülkenin de toplumsal katmanları birbirinden derin bir şekilde ayrılmış durumda. Türkiye'de laik antilaik kutuplaşması gibi, orada da tutucu katolik ve liberal ayrışması var. Her iki ülkede askeri darbelerin pençesinde büyük acılar çekti. Ve her iki ülkede " serbest seçim ve parlamenter demokrasiyi" 50 yılı aşkın bir süredir yaşatmaya çalışıyor. Çoğrafi olarak uzak olsalar da her daim ABD ile iyi ilişkiler içinde oldular. Nüfus olarak Türkiye'nin yarısı kadar nüfusa sahip olsada milli gelirde neredeyse aynı oranı tutturuyor. Bu farkı kapatan üretimden çok yeraltı zenginlikleri. Her iki ülkenin bir başka ortak özelliği, deprem felaketleri. Türkiye'den çok daha önce depreme karşı bilinçlenen ülkede, artık depremlerde büyük kayıplar yaşanmıyor. 
Ancak tarihin kaydedilmiş en büyük depreminde bu ülkenin adı yazıyor. Bir başka ortak özellikde futbola olan merak. Futbola gösterilen ilginin karşılığını, tıpkı Türkiye gibi yeterince alamıyorlar. Uluslararası turnuvalarda birkaç kez elde edilen tesadüfi başarılarının dışında Türkiye gibi potansiyellerinin altında kalıyorlar. Çoğrafi yapısı Türkiye gibi dağlık ama topraklarının dağılımı ve sınırları Türkiyenin aksine ince ve uzun. Bir siyasi lider, Başbakan Erdoğan'ın bu ülkeye yaptığı ziyareti eleştirirken "Senin ne işin var Şile'de" demişti. Sözün özeti, Şile bezi benzersiz ama "Şili" benzersiz değil.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder